Начинът, по който си партнираме в системата, оказва влияние върху живота на децата
В края на 2024 г правим равносметка на постигнатото в сътрудничество с деца и родители, колеги, съмишленици, организации, екипи, институции и общности. В развиването на партньорства през цялата година бяхме водени от убеждението, че съвместната ни работа създава по-добра комуникация и доверие, повече работещи решения, емоционално удовлетворение и култура на взаимно учене.
Мобилизирахме изследователски ресурс, за да подкрепим базирани на данни детски политики
През 2024 г. се фокусирахме върху темата за раздялата на децата и семействата в България в търсене на отговори на въпросите какви са факторите, които водят до това деца да попадат в алтернативна грижа, защо се случва такава раздяла и как се работи с нея актуално. Благодарение на подкрепата на Фонд „Мечтата на Таня“ и заедно с организациите от Коалиция „Детство 2025“ изследвахме опита на професионалистите, които работят по случаи на превенция и реинтеграция. В изследователския процес се включиха над 170 професионалисти, директно ангажирани с работа с деца и семейства. Окончателните резултати от това ценно за българския контекст изследване очаквайте в началото на следващата година. Дотогава можете да прочетете повече за него в сайта на „Свободна Европа“ ТУК.
Създавахме и участвахме активно в пространства за конструктивен разговор
Важна част от нашата мисия е създаването на среда за обсъждане на идеи и свързване на съмишленици. И през 2024 г. посветихме много усилия на това да помогнем на професионалистите, експертите и взимащите решения политици да намерят общ език през темите, по които работят и които ги вълнуват всеки ден. Организирахме и се включихме като съорганизатори в три национални събития по значимите в момента теми за бъдещето на ПРИЕМНАТА ГРИЖА; подкрепата за родителите, които страдат от ЗАВИСИМОСТИ, и преподаването на ПРАВАТА НА ДЕЦАТА във висшето образование в България.
Популяризирахме Европейската гаранция за детето и развивахме междусекторно сътрудничество
Как да развиваме партньорство между професионалисти и родители за по-добра грижа за децата, беше основна тема на серията от уебинари през изминалата година. Стъпвайки върху препоръките на ЕГД, разгледахме различните аспекти на междусектотното сътрудничество в работата с най-трудните случаи, подкрепата за различни групи родители, създаването на стандарти за междусекторна супервизия и др. В събитията представихме и наш авторския модел за развитие на междусекторното сътрудничество на регионално ниво, който включва всички тези аспекти и още. Ако сте пропуснали да се включите в някой от уебинарите, можете да ги гледате ТУК.
Засилихме вниманието към гласа на родителите на деца в риск
През тази година публикувахме доклад от изследване и картографиране на РОДИТЕЛСКИЯ АКТИВИЗЪМ в България и продължихме да работим активно заедно с мрежата от партньори – родители и професионалисти – за това родителите да станат пълноценни участници в процесите на взимане на решения за децата и семействата си. Тази мрежа и още над 90 заинтересовани от темата за родителския активизъм участници се събраха през октомври на специално събитие, което беше част от програмата на международната конференция на ISSA, проведена за първи път в България при огромен интерес, под надслов „Необходима е ЕКОСИСТЕМА ЗА РАННО ДЕТСТВО, за да могат всички малки деца да се развиват пълноценно“.
Инвестирахме в застъпническата дейност на Коалиция „Детство 2025“
Водени от разбирането, че само заедно и обединени зад каузите, които подкрепяме, можем да постигаме значими политически промени, инвестирахме в работата на Коалиция „Детство 2025“. Застъпвахме се многократно за качеството на грижа в алтернативните услуги, за развитието на приемната грижа, за мерки срещу намаляване на детската бедност, заложени в плана за реализиране на Европейската гаранция за детето в България и новите национални стратегически документи в полето на закрилата на детето. В тази дейност отново и отново привличахме вниманието върху превенцията на раздялата на децата и семействата.
Коалиция „Детство 2025“, в качеството си на най-активния партньор на държавата във все още незавършилия процес на деинституционализация, изигра активна роля за закриване на два от функциониращите дома за медико-социални грижи за деца. Работихме активно за това всяко от тях да се върне вкъщи, да бъде осиновено или да намери свое приемно семейство. За съжаление, още около 100 деца в оставащите два ДМСГД ще посрещнат новата 2025 година без семейства. Да променим това е наш приоритет за следващата година.
Официалните становища и политическите позиции, за които се застъпва Коалицията, можете да откриете на ОБНОВЕНИЯ САЙТ. Разгледайте и БИБЛИОТЕКАТА С РЕСУРСИ от работата на организациите, които членуват в Коалицията.
Създадохме иновативни обучителни програми и ресурси за професионално развитие на работещите в областта на детските грижи и закрила
- Продължихме да обучаваме екипите на социални и образователни услуги в модела за работа с „трудни случаи“ АМБИТ. Продкрепихме обучените специалисти и техните ръководители да го прилагат в работата си по случаи през супервизии и организационно консултиране. През м. октомври имахме възможност отново да посрещнем в София д-р Питър Фугъл от Центъра за деца и семейства „Ана Фройд“ в Лондон, който проведе семинар за работа с родители, които страдат от зависимости. можете да научите от статията за това събитие в „Тоест“ ТУК.
- Нов български университет издаде нова колекция с наши методически материали, за които екипът ни предлага консултиране и специализирани обучения. Изданията вече са достъпни и онлайн в сайта на НБУ:
Оценка на потребностите и ресурсите на дете в риск
Оценка на индивидуалните потребности на дете в конфликт със закона
Към тази библиотека в последния месец на годината беше добавен и най-новият ни методически ресурс, издаден от Министерство на образованието. Той е на разположение на всички учители в България:
Ръководство за оценка на риска в системата на образованието
- Благодарение на партньорството ни с Фондация Нексиал Солюшънс вече свободно достъпни онлайн са и набор от дигитални инструменти, събрани в интерактивната КАРТА НА ДЕЦАТА В СЕМЕЙСТВА и онлайн обучителна ПРОГРАМА ЗА СИСТЕМНО МИСЛЕНЕ. Можете да ги използвайте във вашата работа и да ги споделяте с приятели и колеги, които се вълнуват от промяна на системата и създаването на условия за подкрепа на деца в риск и техните родители.
<>
Благодарим ви за вярата ви в децата и за упорития труд, който полагате ежедневно, за да постигнете по-добро бъдеще за тях!
Благодарим на колегите от Нов български университет за интелектуалния стимул и високия стандарт на работа!
Благодарим за усърдието на родителите и професионалистите, които са част от нашата постоянно учеща се общност! Благодарим за активността на социалните работници и другите подкрепящи специалисти! Чрез вашето развитие вие помагате на децата в трудни ситуации всеки ден!
Благодарим на всички партньори за плодотворното взаимодействие през тази година!
Благодарим на колегите от Коалиция „Детство 2025“, че продължават да стоят рамо до рамо с нас! Доказахме си отново, че заедно можем много повече!
Благодарим на Фонд „Мечтата на Таня“ за вдъхновението и доверието!